Techniki masażu pleców

Pracując w pozycji siedzącej, większość z nas odczuwa bóle w okolicy lędźwiowej i na wysokości klatki piersiowej. Całkowicie normalne są napięcia mięśniowe barków, które prowadzić mogą nawet do chronicznego bólu. Aby im zapobiegać i zmniejszyć dolegliwości, można wykonać masaż.

Masaż pleców

Celem masażu pleców jest usunięcie napięcia mięśniowego, przywrócenie elastyczności i rozluźnienie mięśni, redukcja stresu oraz dyskomfortu odczuwanego przez pacjenta. Masaż tego rodzaju przyspiesza krążenie krwi, sprawiając, że możemy poczuć się bardziej zrelaksowani i odprężeni. Można go wykonać samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Najlepiej zaangażować do tego drugą osobę, która powinna poznać podstawowe techniki masażu. Jeśli mamy poważne problemy z kręgosłupem, najlepiej wybrać się na zabiegi masujące do specjalistów. Masaż pleców Warszawa zaoferuje nam w każdym salonie masażu, jak i w wielu centrach SPA.

Techniki masażu pleców

Najczęściej wykonywany jest masaż klasyczny pleców, choć do masowania tej części ciała można wykorzystywać i inne techniki, np. masaż tajski czy masaż kamieniami. Przy masażu pleców stosuje się różne techniki, m.in. głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wibracje i oklepywanie.

Na ogół na początku i końcu masażu masażysta będzie pobudzał naszą skórę i usprawniał pracę układu krążenia poprzez głaskanie, czyli wykonywanie długich i delikatnych ruchów, wzdłuż i w poprzek kręgosłupa. Rozcieranie jest bardziej intensywne i polega na tym, że ręce lub kciuki zataczają okręgi na plecach, co pozwala likwidować obrzęki, złogi i krwiaki czy napięcie mięśniowe.

Przy ugniataniu, ręce chwytają fałdy skórne i unoszą je delikatnie do góry, przez co naczynia krwionośne kurczą się i rozszerzają intensywnie. Prowadzi to do usprawnienia pracy układu krążenia i oczyszczeniu tkanek z toksyn. Wibracje polegają na łagodnych drganiach ciała, co przynosi odprężenie. Z kolei oklepywanie ręką ułożoną w łyżeczkę, powoduje lepsze ukrwienie tkanek i obkurczanie się mięśni.