Atrakcyjny wygląd, lepsze samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie – wszystko to można zyskać dzięki regularnej aktywności fizycznej. Mimo to, głównie ze względu na brak czasu, na chęciach się kończy. Jak wobec tego sprawić, by sport i zdrowy tryb życia stały się trwałym elementem życia zapracowanego Polaka?
Nowatorskie rozwiązanie tego problemu proponuje koncept siłowni całodobowych. Polega on na zapewnieniu społeczeństwu nieograniczonego dostępu zarówno do sprzętu sportowego, jak i zajęć grupowych o każdej porze dnia i nocy. Tego typu placówki są czynne 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Dzięki temu czas przestaje być realną barierą dla podejmowania aktywności fizycznej.
Trend, który zdążył zyskać znaczną popularność na rynkach zachodnich, dotarł także do Polski. Całodobowych klubów fitness przybywa przede wszystkim w dużych ośrodkach miejskich takich jak Warszawa, Kraków, Poznań. W tym ostatnim na początku 2015 roku na terenie Galerii Dębiec otworzono całodobowy klub Fitness24Seven. W przestrzeni klubu znajduje się nie tylko regularna siłownia, lecz także sale treningowe (wyposażone m.in. w sprzęt do spinningu czy zajęć fitness) oraz strefa przeznaczona wyłącznie dla kobiet. Inicjatywa ta spotkała się z dużą aprobatą Poznaniaków, którzy chętnie korzystają z nieograniczonej możliwości uprawiania sportu. – Nocne ćwiczenia to nie tylko sposób na poprawę kondycji fizycznej, lecz także forma relaksu i rozładowania stresu po całym dniu pracy – przyznaje Dominika Adamczak, która korzysta z dobrodziejstw siłowni całodobowej mieszczącej się na Dębcu. W Poznaniu siłownie funkcjonujące w dzień i w nocy znajdują się także na Winogradach czy Starym Mieście.
Według danych Eurobarometru opublikowanych w corocznym badaniu aktywności fizycznej, niedostateczna ilość wolnego czasu wciąż stanowi przeszkodę dla niemalże połowy mieszkańców Unii Europejskiej. Niemniej jednak, dzięki rozwojowi takich inicjatyw jak całodobowe kluby fitness, można mieć nadzieję, że odsetek ten będzie systematycznie malał.