Trendy promujące aktywny tryb życia sprawiły, że szybko powstają nowe sieci klubów fitness. Rośnie konkurencja, ale rosną także wymagania klientów, który oczekują wysokiej jakości usług. Mamy więc coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę. Najlepsi trenerzy na brak pracy długo nie będą narzekać.
Polakom dbającym o kondycję i zdrowy styl życia w ogóle, nie wystarczy już zwykły karnet na siłownię. Chcą czuć się „zaopiekowani”. Szukają więc tego, co łączy w sobie zawód trenera personalnego: profesjonalizm, doskonała wiedza o funkcjonowaniu ciała, jego słabych i mocnych stronach. Chcą mieć trenera, dietetyka, ale i fizjoterapeutę, a może też psychologa. Ta potrzeba przekłada się na to, co oferują coraz liczniejsze uczelnie i duże sieci fitness: uruchamiane są nowe kierunki studiów, w tym kursy przygotowujące do zawodu trenera personalnego w klubach fitness, to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku.
Polak wie czego chce
Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie daje aktywność fizyczna, zwracają uwagę na zdrowe odżywianie i coraz większy nacisk kładą na dobrą kondycję, atrakcyjny wygląd oraz wszystko to, co wiąże się ze zdrowiem i aktywnością fizyczną. Ta stylu życia zmiana decyduje o dynamicznym rozwoju rynku fitness i zawodów związanych z dbaniem o kondycję i zdrowie. W Polsce istnieje już ponad 2 tysiące klubów fitness. Regularnie trenuje w nich około miliona osób.
Moda na bycie fit sprawia, że branża fitness jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Polska zaś znajduje się w czołówce krajów, gdzie najszybciej przybywa fitness klubów – ich liczba szacowana jest przez Deloitte Europe na 2,4 tys. a przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Fitness na 4 tys. Każdy klub zatrudnienia od kilku do kilkunastu osób, co oznacza, że w branży pracuje ponad 20 tys. osób.
Najlepsi nie narzekają
Polski rynek usług fitness jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Pod względem liczby członków klubów zajmujemy już szóste miejsce na kontynencie. Pod względem przychodów klubów – dziewiąte. Rozwój branży pociągnął za sobą zwiększone zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel. Trend ten dostrzegają wyższe uczelnie. Obecnie wiele z nich uruchamia studia dzienne i podyplomowe na kierunku trener personalny i nie są to tylko szkoły wyspecjalizowane w kształceniu sportowym czy medycznym – wystarczy wymienić Wyższą Szkołę Zarządzania w Gdańsku czy Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu. W tym roku podyplomowe studia na kierunku trener personalny uruchomiła ponadto AWF w Katowicach, dużym zainteresowaniem cieszą się też nowe studia specjalizacyjne na AWF we Wrocławiu.
– Potencjał polskiego rynku nie jest jeszcze do końca wykorzystany. Szacuje się, że od 1 mln do 1,5 mln osób dołączy w przyszłości do już ćwiczących w fitness klubach – powiedział prezes Polskiego Związku Pracodawców Fitness Robert Kamiński na targach FIWE.
Klientów nie zabraknie
Pasjonowanie się sportem, dobra kondycja fizyczna, wiedza praktyczna i teoretyczna na temat funkcjonowania i budowy ludzkiego organizmu to niezbędne zdolności w zawodzie trenera osobistego. Odpowiednie kwalifikacje oraz znaczące doświadczenie pracy gwarantują trenerowi osobistemu zarobki na poziomie ok. 100 zł za trening, choć stawki za poradę zaczynają się już od 50 zł i wraz z renomą trenera rosną. Trenerzy znanych gwiazd często stają się sami sławni, wydają książki, udzielają porad w mediach, a ich zarobki są nawet dziesięciokrotnie wyższe niż średnia rynkowa. Perspektywy rozwoju zawodu trenera osobistego są więc imponujące.
Dokąd po uprawnienia
Solidne przygotowanie i międzynarodowe uprawnienia daje w Polsce ukończenie Technogym Academy. Program, zgodnie z którym przygotowuje się przyszłych trenerów, został skonstruowany w taki sposób, aby trener miał możliwość kilkustopniowego rozwoju swoich kwalifikacji i wybrania kierunku dalszego rozwoju. Zakres poszczególnych modułów tematycznych opracowano w ścisłej współpracy z ekspertami, dzięki czemu obejmuje wszystkie zagadnienia, wymagane w pracy trenera personalnego lub menedżera klubu. Już ukończenie pierwszego etapu kursu trenerskiego, daje możliwość uzyskania certyfikatu „Technogym Personal Trainer” oraz wpisu do międzynarodowego EREPS, prowadzonego przez Europejską Fundację EHFA (European Health&Fitness Association). Dzięki wpisowi do EREPS, trener otrzymuje międzynarodowe uprawnienia do pracy w wybranym zawodzie i zwiększa swoje szanse na znalezienie satysfakcjonującego miejsca pracy.
W krajach takich jak Stany Zjednoczone, gdzie tradycja zawodu sięga kilkudziesięciu lat, jeden trener przypada na ok. 1200 mieszkańców. Także w Polsce z porad trenerów osobistych i z fitness klubów Polacy będą korzystali coraz częściej – są tego pewni eksperci branży fitness i sami lekarze. Według Instytutu Żywności i Żywienia co drugi Polak cierpi na nadwagę, a problem ten pogłębia zbyt mała aktywność fizyczna Popyt na usług fitness generować będzie także rosnąca zamożność naszego społeczeństwa, które już teraz skłonne jest przeznaczać dodatkowe kwoty z domowych budżetów na to, by być zdrowym i pięknym.