Dominująca noga chroni nas przed upadkiem, gdy się potykamy, ale poza tym jest więcej korzyści z posiadania dwóch równie silnych stron. Nasze codzienne nawyki i specyfika ulubionych zajęć nie zawsze sprzyjają tej równowadze. Dowiedz się, czy wzmacniasz swoje ciało symetrycznie i jak możesz przywrócić w nim harmonię.
Znasz to uczucie, kiedy masz „dominującą” stronę? Może jest to Twoja ulubiona ręka lub stopa. Może jest to strona, po której czujesz się bardziej stabilny i pewny siebie. Tak czy inaczej, bardzo często zdarza się, że jedna noga lub ręka jest silniejsza i lepiej skoordynowana niż druga.
Jeśli jednak chcemy osiągać jak najlepsze wyniki we wszystkich dziedzinach, od biegania, przez jazdę na rowerze, po piłkę nożną, musimy mieć możliwie silne i sprawne obie strony, a nie tylko jedną – tak przynajmniej sugerują badania.
Skąd ta nierównowaga?
W rzeczywistości to właśnie życie prowadzi nas do braku równowagi mięśniowej. Jeśli siedzisz przy biurku od 8.00 do 16.00, prawdopodobnie nie jesteś w stanie wykorzystać zakresu ruchu, do jakiego zostało zaprojektowane Twoje ciało. A jeśli uprawiasz sport, nadużywasz niektórych mięśni i stawów, podczas gdy inne są znacznie mniej obciążone. Zaburzenia równowagi nie wynikają jedynie z tego, co robimy świadomie, ponieważ na przykład, czy tego chcemy, czy nie, wątrobę mamy po prawej stronie, a każde płuco ma inną strukturę płatów. Wszystkie te uwarunkowania wpływają na pracę przepony i klatki piersiowej podczas oddechów, co z kolei wpływa na to, jak się poruszamy i jak pracują nasze mięśnie.
Kiedy ciało traci równowagę
Najbardziej oczywistą oznaką braku równowagi w organizmie jest ból podczas ruchu lub zauważalna różnica między stronami podczas ćwiczeń. Jeśli ból uniemożliwia np. wykonywanie przysiadów lub jesteś w stanie wykonać więcej powtórzeń w martwym ciągu na jednej nodze na jedną stronę, to najwyraźniej coś jest nie tak. Niektóre zaburzenia równowagi mogą być mniej zauważalne lub mylące. Na przykład słabe mięśnie szyi lub łopatki mogą powodować naprężenie pasma biodrowo-piszczelowego (biegnącego po zewnętrznej stronie uda) – jest to znany problem wśród biegaczy. Wszystko w ciele jest ze sobą powiązane, a dobry fizjoterapeuta będzie w stanie dotrzeć do źródła problemu, nawet na odległość. Oprócz różnic między lewą a prawą stroną ciała może również występować brak równowagi między siłą poszczególnych grup mięśni, np. gdy łańcuch tylny (tył ciała) jest silniejszy niż przedni (przód). Albo gdy dolna część ciała jest nieproporcjonalnie silniejsza od górnej.
Test równowagi
Równowaga jest niezbędna do wykonywania codziennych zadań i czynności. Kiedy Twoje ciało jest zrównoważone, jesteś bardziej wydajny i możesz poruszać się z łatwością. Lepsza równowaga oznacza także lepszą postawę i mniejsze ryzyko urazów.
Poniżej znajduje się test, który pomoże Ci wykryć i skorygować pewne zaburzenia równowagi w Twoim ciele, a w razie potrzeby zredukować je.
Pamiętaj, że to nie jest test, który powinien sprawiać Ci ból lub powodować dyskomfort. Jeśli poczujesz ból, przestań. A jeśli stwierdzisz, że nie możesz wykonać żadnego testu, jest to dobry znak, że potrzebujesz pomocy.
Testy wykonywane są w następującej kolejności:
- Test równowagi statycznej na jednej nodze
- Test pronacji/upinacji
- Test wyprostu bioder/wyprostu kolan
- Test przysiadu jednonóż
- Test deski bocznej
Testy te pozwolą na wykrycie zaburzeń równowagi w organizmie i umożliwią podjęcie działań korygujących poprzez wykonanie określonych ćwiczeń.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://www.tourderybnik.pl/