Triathlon to dyscyplina wytrzymałościowa, która wymaga od nas nieco poświęcenia, a przede wszystkim regularnych treningów. Jednak dzięki solidnej pracy można osiągnąć oczekiwane rezultaty, a przede wszystkim zyskać satysfakcję z naszych wysiłków. Każdy, kto na poważnie myśli o rozpoczęciu swojej przygody z triatlonem, powinien wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Przede wszystkim na początku należy bardzo dokładnie ocenić swój poziom sprawności i zdecydować, który z trzech rodzajów triatlonu jest najlepszy dla naszych możliwości. Zawody triatlonowe odbywają się na czterech dystansach:
– dystans pełny, tzw. maratoński: 3,5 km pływanie, 189 km rower, 42,2 km bieg
– dystans długi: 1,9 km pływanie, 90 km rower, 10 km bieg
– dystans olimpijski: 1,5 pływanie, 40 km rower, 10 km bieg
– dystans krótki: 750 m pływanie, 20 km rower, 5 km bieg
Jeśli poziom kondycyjny organizmu nie jest zbyt wysoki, należy zaczynać od mniejszych dystansów i sukcesywnie rozwijać swoją siłę oraz wytrzymałość. Trening należy zaplanować na każdy dzień, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu pływanie i bieganie, a 1-2 razy jazda na rowerze. Należy jednak pamiętać także o właściwej regeneracji, dlatego też co jakiś czas warto robić sobie jeden dzień wolny od treningu na solidny wypoczynek. Trening każdej z trzech dyscyplin musi być dostosowany do dystansu, w jakim planujemy wystartować. Dokładne plany treningowe udostępnia portal triathlonowy.
Podczas treningów pływackich należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak umiejętność pływania na długich dystansach bez zatrzymywania, która jest niezwykle istotna w tym przypadku. Nie mniej ważna jest również zdolność nawigacji w wodzie, czy też pływanie przy wzburzonej wodzie. Pływanie jest w gruncie rzeczy najtrudniejsze pod względem technicznym, chociaż najmniej obciążające ze wszystkich trzech dyscyplin.
Jazda na rowerze wymaga od sportowców przede wszystkim zwrócenia uwagi na kwestie bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku trudnych warunków – np. przy ostrych zakrętach i wąskiej drodze. W przypadku biegania sportowiec musi zwrócić uwagę przede wszystkim na umiejętność biegania po różnorodnym podłożu. Być może wydaje się to dość błahą kwestią, jednakże bardzo często to właśnie bywa przyczyną kontuzji czy też znacznie gorszych wyników triathlonistów, którzy podczas zawodów mają do czynienia z zupełnie innym podłożem niż podczas treningów.