Witaminy i minerały – sprzymierzeńcy długiego życia

Bez odpowiedniej ilości minerałów wszystkie procesy zachodzące w twoim organizmie: przemiany materii, biochemiczne, nerwowe i psychosomatyczne ulegają zaburzeniom.

Twój organizm jest jak maszyna zbudowana z odpowiedniego stopu metalu. Składniki są bardzo precyzyjnie dobierane, w przeciwnym razie zaburzone będą jego pożądane właściwości, a w konsekwencji maszyna ulegnie szybkiemu uszkodzeniu lub zniszczeniu. Twój organizm, jeśli nie dostanie tego, czego potrzebuje, szybciej się zużywa i umiera. Najlepszym przykładem są coraz powszechniejsze zawały serca i zaburzenia psychiczne.

Gdy w twoim organizmie jest za mało lub za dużo choćby jednego pierwiastka śladowego (takiego, którego potrzebujesz w bardzo małej ilości), może prowadzić do zaburzeń stanu zdrowia i poważnych obciążeń organizmu. „Na przykład niedobór cynku powoduje, że w komórkach nerwowych i mózgowych odkłada się miedź a przez to człowiek staje się nerwowy, rozdrażniony, gotowy w każdej chwili wybuchnąć. Na szczęście cynk bardzo łatwo uzupełnić, pod warunkiem, że organizm nie ma niedoborów witaminy B.”- uzupełnia Irena Stolorz z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

„Bo witaminy z grupy B odpowiadają za przemianę materii. Ich niedobór prowadzi do uszkodzeń tkanek. A szczególnie narażony jest układ nerwowy, bo może prowadzić do niedowładu kończyn czy zaburzeń pamięci.”– dodaje Irena Stolorz z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

Podstawowym źródłem witamin jest pożywienie, które niestety coraz częściej nie jest w stanie dostarczyć ich odpowiednich ilości. Ale bez minerałów twój organizm nie jest w stanie przyswoić bardzo ważnych dla zdrowia witamin. Następnie twój system hormonalny zaczyna źle pracować, a to nieuchronnie przybliża cię do kolejnych dolegliwości.

Jak widać przyczyny dolegliwości i chorób mają wiele imion. Obciążeń organizmu należy szukać zatem w wielu źródłach. Degeneracyjne zmiany organizmu hodujemy często latami. Obciążenia w postaci chorób, powodowane stopniowym brakiem witamin i minerałów, pojawiają się powoli, niepostrzeżenie, jak kurza ślepota, obniżenie się dziąseł czy katarakta.

Dlatego na rynku pojawiły się suplementy. Czy warto przyjmować suplementy zawierające witaminy i minerały? Zasadnicze znacznie przy ocenie jakości danego suplementu ma technologia wykonania. Na rynku bowiem dostępne są dwa rodzaje preparatów: naturalne i syntetyczne. Witaminy i minerały syntetyczne są o wiele tańsze. Pod względem jakości, odwzorowują jedynie substancje naturalne, na podstawie wzorów chemicznych. To substancje wyizolowane. Witaminy i minerały naturalnie występujące mają szerokie spektrum innych substancji aktywnych, bezpośrednio wpływających na lepsze wchłanianie. Naturalne dodatki dietetyczne charakteryzują się tym, że są otrzymywane jako wyciąg z substancji naturalnie występujących w przyrodzie (minerały, zioła, owoce) i przez to ich oddziaływanie jest nieporównywalnie bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Używa się ich praktycznie do momentu ustąpienia dolegliwości i wcale nie trzeba ich brać do końca życia.

Zdecydowanie zaleca się używanie suplementów naturalnych mimo że są nieco droższe od wytwarzanych tanio syntetyków. Przy tak dużej ilości suplementów na rynku warto poradzić się specjalisty z dużą praktyką, który za pomocą urządzenia diagnostycznego indywidualnie dobierze preparaty.