Zawały serca i udary mózgu zagrażają życiu. Wynikają przeważnie z miażdżycy, do której prowadzi podwyższony cholesterol. Przekonajmy się jak temu zapobiec.
Cholesterol – nie tak straszny jak go malują
Cholesterol stanowi lipid, a więc tłuszcz, który występuje w każdej komórce zwierzęcej. Za jego sprawą w organizmie syntezują się między innymi takie substancje jak witamina D, kwasy żółciowe, czy progesteron, estrogeny i testosteron. Cholesterol wytwarza się w organizmie za sprawą biosyntezy, ale też dostarcza się go organizmowi w pożywieniu. Choć substancja ta jest ważna dla funkcjonowania, to ma jednak groźne skutki, jeśli występuje w zbyt dużych ilościach.
Rodzaje cholesterolu – dobry oraz zły
W naszym organizmie występuje dobry i zły cholesterol. Cholesterol HDL, zwany dobrym, pomaga w syntezie różnych substancji – im go więcej, tym lepiej, powinien wynosić od 35 mg/dl. Cholesterol LDL, zwany złym, powoduje miażdżycę i co za nią idzie zawały oraz udary – im go więcej, tym gorzej, powinien wynosić do 140 g/dl. Wartość cholesterolu całkowitego powinna wynosić od 130 do 200 mg/dl.
Układ krążenia – układ narażony na cholesterol
Układ krążenia składa się z układu krwionośnego i układu limfatycznego. Układ krwionośny budują serce, żyły, tętnice i naczynia włosowate. Serce stanowi pompę sprawiającą, iż krew krąży po organizmie. Żyły prowadzą krew z serca do konkretnych organów. Tętnice odprowadzają krew z organów do serca. Naczynia włosowate z kolei to małe naczynka, za sprawą których krew dostaje się do każdego zakamarka organizmu. Krążenie, czyli przepływ krwi w organizmie polegający na dostarczeniu organom na czele z mózgiem tlenu i substancji odżywczych, to jedna z podstawowych funkcji życiowych organizmów żywych.
Miażdżyca – groźna choroba cholesterolowa
Miażdżyca stanowi jedną z najpopularniejszych i najgroźniejszych chorób. Polega ona na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych w naczyniach krwionośnych. Chodzi o to, że cholesterol odkłada się na ścianach naczyń powodując mniejszy przepływ krwi przez nie. Szanse na wystąpienie miażdżycy zwiększają cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, stres, niewłaściwy tryb życia.
Zawał serca – skutek miażdżycy
Miażdżyca nie musi, ale może doprowadzać do tragicznych skutków w organizmie. Jeden z nich to zawał serca. Zawał serca stanowi niedokrwienie serca, a w efekcie jego częściową lub całościową martwicę. Oprócz zawału mogą występować choroby wieńcowe, które niezaopatrzaną serca we właściwe ilości krwi.
Udar mózgu – skutek miażdżycy
Równie groźne schorzenie co zawał serca to udar mózgu. Udar może okazać się niedokrwienny, gdy do mózgu przez pozatykane cholesterolem naczynia nie dociera właściwa ilość krwi. Udar może również okazać się krwotoczny, gdy w wyniku zatkanych cholesterolem naczyń krew nie może odpłynąć z mózgu, powodując pęknięcie naczyń i rozlew krwi. Oprócz udaru mogą występować niedokrwienie mózgu, a w efekcie ubytki fizyczne i psychiczne.
Substancje korzystnie wpływające na cholesterol
Aby regulować cholesterol trzeba spożywać jak najmniej tłuszczów i cukrów. Warto spożywać jabłka, gruszki, marchew, pietruszkę, awokado, migdały, orzechy i oliwę z oliwek [nie mylić z olejem]. Korzystny wpływ na cholesterol posiadają: mniszek lekarski, ziele karczocha, monakolina K, czerwony ryż oraz sterole roślinne. Suplementy diety wspomagające układ krążenia znajdziesz na: https://www.fit-zone.pl/k100,suplementy-diety-uklad-krazenia.html.