Zielona herbata – droga do zdrowia

Napar z liści krzewu herbacianego jest znany ludzkości od pięciu tysięcy lat. Tak przynajmniej twierdzą chińskie podania, które przypisują odkrycie tego szlachetnego napoju cesarzowi Szen Nung. Odkrycie było zupełnie przypadkowe, ponieważ w trakcie gotowania wody dla cesarza wpadło do garnka kilka listków herbaty. Otrzymany wywar tak zachwycił władcę, że ten postanowił uczynić z niej najważniejszy napój w Chinach.

Zielona herbata powstaje z listków, które są przerabiane najpóźniej godzinę po zbiorze, jeszcze zanim zaczną fermentować. Ta odmiana herbaty nie jest zatem poddawana procesowi fermentacji, dzięki czemu zachowuje wiele cennych właściwości. Z biegiem lat herbata doczekała się różnych wariacji i odmian, które są szczególnie popularne w Azji. Japońska zielona herbata to również jeden z najważniejszych napojów oraz smaków w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Właściwości prozdrowotne

Zielona herbata jest cennym źródłem polifenoli, katechin oraz ogromnej ilości przeciwutleniaczy. Zawiera również garbniki, lipidy, teinę, aminokwasy, alkaloidy. Możemy w niej znaleźć również witaminy A, C, B, E oraz mikroelementy niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Naukowcy wciąż rozszerzają listę pozytywnych składników zielonej herbaty i bezustannie odkrywają nowe jej aspekty – także w przypadku jej odmian takich jak sencha oraz matcha.

Lek na różne dolegliwości

Herbata zielona oficjalnie nosi miano „antynowotworowej”, co potwierdzają liczne badania. Jest to zasługą silnych antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki wywołujące zmiany w naszych organizmach. W powietrzu i przetworzonej żywności niestety nie brakuje substancji o działaniu kancerogennym. Lekarstwem na to są przeciwutleniacze, które łączą się z rodnikami, a następnie są bez uszczerbku usuwane z organizmu. Picie zielonej herbaty zmniejsza negatywne działanie promieni UV – nie tylko w ujęciu nowotworowym, ale również w kwestii poparzeń.

Ochrona przed demencją

Japońska zielona herbata to matcha, czyli sproszkowane liście, z których powstaje napar. Japończycy wypijają średnio 4-10 filiżanek tego napoju dziennie, dzięki czemu wydłużają sobie życie o kilka lat, a przy tym zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na arteriosklerozę. Zawarte w herbacie składniki chronią mózg przed zwapnieniem, która objawia się demencją starczą.

Długa młodość

Japonki wyglądają bardzo młodo bez względu na wiek. Jest to między innymi zasługą zielonej herbaty, która jest jednym ze składników tamtejszych kosmetyków. Najważniejszą zaletą takich preparatów jest ochrona przed fotostarzeniem, czyli silnym działaniem promieni UVA oraz UVB powodujących powstawanie zmarszczek i przebarwień na skórze.

Matcha i sencha

Sencha to po prostu japońska zielona herbata w wersji klasycznej – liściastej, którą można parzyć kilkukrotnie. Przyjmuje się, że pierwszy napar nie ma tylu walorów co kolejne, dlatego z reguły jest wylewany. Inaczej jest w przypadku matchy – liście herbaty sprzedawane są pod postacią pudru. Matchę można parzyć, ale również dodawać do potraw, które zyskują dzięki temu ciekawy posmak.