Środków farmaceutycznych na kaszel jest bardzo dużo. W aptekach dostaniemy między innymi syropy, tabletki do ssania czy lecznicze herbatki. Ich skuteczność jest mniejsza bądź większa, jednak jednym z najlepszych środków na ten rodzaj dolegliwości jest bez wątpienia sól emska. Czym się charakteryzuje i na czym polegają jej właściwości lecznicze?
O czym mowa?
Tak zwana sól Ems to nic innego, jak sproszkowana substancja o kolorze białym. W jej składzie znajdziemy między innymi magnez, siarczany i chlorki sodu oraz organiczny kwas. Skład środka sprawia, że rozpuszcza się w wodzie – po przygotowaniu roztworu z odpowiednia dawką soli, otrzymamy wodę emską, która charakteryzuje się podobnymi właściwościami, co naturalne jej źródła znajdujące się w zachodnich Niemczech.
Właściwości lecznicze soli emskiej
Skoro wiemy już, czym dokładnie omawiany środek jest, możemy przejść do przeanalizowania jego sposobu działania. Sól emska to przede wszystkim substancja wywołująca wykrztuszenie, dlatego podawana jest przede wszystkim podczas tak zwanego kaszlu mokrego.
Działanie to możliwe jest poprzez stymulowanie i podrażnianie błony śluzowej naszych dróg oddechowych. Wszystko to prowadzi do zwiększonej produkcji śluzu. Ten zaś ulega następnie procesowi alkalizacji, czyli zobojętnianiu (kwaśny odczyn śluzu zostaje przekształcony w neutralny odczyn zasadowy). Staje się on również przez to bardziej rozrzedzony. Płynniejszy stan śluzu zdecydowanie ułatwia jego wykrztuszenie i usunięcie.
Gromadzący się śluz to największy problem w ramach kaszlu mokrego. Zastosowanie soli emskiej pozwoli nam na uporanie się z tym problemem bez ewentualnego podrażnienia gardła, które występuje po użyciu niektórych środków farmaceutycznych.
Do jej właściwości należy zaliczyć również działanie oczyszczające dróg oddechowych, dzięki czemu pacjent, podczas choroby, może swobodnie oddychać. Poza leczniczym działaniem w trakcie kaszlu mokrego, sól emska zalecana jest również do stosowania przy kaszlu suchym, a także zapaleniu gardła i oskrzeli. Na rynku występuje przede wszystkim w tabletkach. Można przyjmować ją doustnie bądź przygotowywać na jej bazie wywary do inhalacji.
Polecany jest także wspomniany wcześniej roztwór soli z wodą. Może posłużyć on jako płukanka jamy nosowej podczas leczenia zapalenia zatok oraz gardła przy stanach zapalnych.
Pozytywne opinie zdobywa sól emska Emser, na temat której można przeczytać więcej tutaj: https://www.apo-discounter.pl/medycyna-naturalna-sol-emska-na-kaszel-c-685_1118.html
Wpływ na żołądek
Sól emska nie jest jednak stosowana wyłącznie podczas nieżytu dróg oddechowych. Zażywać można ją bowiem również przy różnego rodzaju problemach z żołądkiem.
Związane jest to ze sposobem działania środka. Ze względu na realizację procesu wspomnianej alkalizacji, jest on w stanie zobojętnić kwaśną treść produkowaną przez żołądek. Wszystko to sprawia, że sól emska okaże się skutecznym środkiem podczas leczenia nadkwasoty, która bardzo często dotyka osoby żyjące w ciągłym pośpiechu i odżywiające się w sposób nieodpowiedni.
Co więcej, roztwór soli morskiej bardzo skutecznie eliminuje najczęstszy objaw wspomnianej nadkwasoty, czyli zgagę. Dzięki regularnemu zażywaniu środka (około 2-3 razy dziennie), jesteśmy w stanie stosunkowo szybko pozbyć się bardzo nieprzyjemnego pieczenia i palenia w przełyku oraz w okolicach mostka.
Jak więc widać, sól emska pomóc może nam w wielu dolegliwościach, związanych z drogami oddechowymi, a także różnego rodzaju dysfunkcjami żołądka. Charakteryzuje się ona słonawym smakiem i jak już zostało wspomniane, sprzedawana jest przede wszystkim w tabletkach, które jednak możemy następnie rozpuścić w wodzie.